זה למעלה מ-20 שנה שפארק המצפה התת-ימי באילת, משקיעים כסף וזמן רב בחקר הים על מנת לשפר ולהעשיר את הגישה והטיפול בבע"ח הימיים ולעזור בשיקום האזורים שבע"ח הימיים נפגעו כתוצאה מזיהומים וסערות.
זה בא לידי ביטוי ברבייה שהצלחנו לבצע במספר בע"ח ימיים באזורנו, לגדל אותם עד לשלב הבוגר, לשחררם לים ולהמשיך במעקב ההסתכלות וההישרדות שלהם בטבע.
פרויקטים אלו נחלו הצלחה רבה וזכו לשיתוף פעולה עם חוקרים רבים מהארץ ומהעולם.
לכן טבעי הדבר שנחפש פתרונות טובים יותר לשיקום שוניות האלמוגים שנפגעו כתוצאה מזיהומים, סערות, כלי שייט וצוללים.
הפתרון המתבקש הוא לנסות ולהציל את אותם מושבות אלמוגים פגועות, לשקם אותם ולהחזירם למקומם בים או להקים שוניות אלמוגים נוספות בשילוב עם שוניות מלאכותיות.
מכאן הגענו לשיקום שברי אלמוגים שאותם ניתן לאסוף מהקרקעית החולית למרגלות שוניות האלמוגים הטבעיות.
שברים אלה ניתן לראות בכמויות גדולות ביותר. בקטע של כ-50 -מ' שלאורך שונית האלמוגים, ניתן לאסוף יום יום בין 100-500 שברי אלמוגים מכל הסוגים.
הפגיעות באלמוגים הם לא רק כתוצאה מפגיעות שהזכרנו, דגים רבים פוגעים ושוברים אלמוגים בכל שעות היום והלילה.
היפה שבדבר הוא שמכל שבר בודד של אלמוג, אפילו שגודלו אינו עולה על 1 ס"מ, ניתן תוך זמן קצר יחסית לקבל מושבת אלמוגים מיוחדת בגודלה ובצבעיה. ניתן לקבעה על גבי השונית המלאכותית, מה שמאפשר בניית בית גידול מושלם ומהיר ביותר עבור שוכני הים באחוזי הצלחה גבוהים מאוד.
בניית שונית אלמוגים מפריגמנטים הנו רעיון ראשוני מסוגו בעולם ופותח ע"י חוקרי פארק המצפה התת-ימי באילת. לאחר 7 שנים של בנייה, שיקום שונית האלמוגים בדרך זו באילת, נכון להיום שיטה זו היא השיטה הטובה ביותר בעולם לשיקום של שונית האלמוגים.

מהם אלמוגים:
אלמוגים הנם בע"ח אשר אינם נעים וחיים יחדיו במושבות המונות מאות אלפי פרטים.
כל פרט במושבה נקרא פוליפ והוא מצויד בזרועות צייד ארסיות ובפה אליו מובל הטרף שנלכד.
קצב גדילת מושבת אלמוגים הנו מספר סנטימטרים בשנה.
מושבה בגודל עשרות סנטימטרים הנה מושבה בת עשרות שנים ומאות שנים.
כשמושבת אלמוגים מתה, נשאר ממנה השלד הגירני המהווה מצע לגדילת מושבות אלמוגים חדשות. כך במשך אלפי שנים אלמוגים גדלים ובונים מושבות, במותם נשאר השלד הגירני שלהם המהווה בסיס לגדילת הדורות הבאים.
ברור לנו שפרט לאותם אלמוגים שאנחנו מצילים, הפתרון חייב להיות נרחב הרבה יותר וחייבים להיות לו שותפים רבים ככל הניתן.
לכן החלטנו פארק המצפה התת ימי בשיתוף ההתאחדות לצלילה, קרן קר"ב, רשות שמורת הטבע והגנים הלאומים ובעזרתו של צביקה לבנת, לשתף את תלמידי בתי הספר באילת בפרויקט שיקום האלמוגים ובכך להציל את האלמוגים אלה וליצור מודעות רחבה לנעשה בים.
בשנה הראשונה בפרויקט שיקום האלמוגים עבדנו עם שתי כיתות ו' מבית ספר "ערבה" באילת, כאשר אחת לשבועיים מגיעים התלמידים למצפה. לכל כיתה יש אקווריום עם שברי אלמוגים אשר הגיעו פגועים מקרקעית הים.

התלמידים מטפלים, שוקלים,מנקים ועוקבים אחר קצב הגידול וההחלמה של האלמוג.
בסוף השנה צוות הצוללים של פארק המצפה התת ימי בשיתוף התלמידים "שותלים" את האלמוגים חזרה בשונית האלמוגים אשר קרובה לחלונות המצפה.
האלמוג נשתל בשונית ע"י דבק אלמוגים מיוחד שפותח אצלנו. כן גם יוכלו התלמידים לעקוב במשך השנים אחרי התפתחות האלמוג אותם שיקמו ע"י זיהוי מספר האלמוג אותו הם מקבלים. כל מי שמעוניין לצפות האלמוגים ובשיקומם מוזמן לראות את האלמוגים דרך חלונות המגדל (במצב שהאלמוג כבר הוחזר לטבע) או לחילופין באקווריום התצוגה בכיתת הלימוד, שם הם נמצאים עדיין התהליך השיקום.
תוך כדי העבודה עם האלמוגים הילדים למדים כמה האלמוגים עדינים ועד כמה קצב הגידול שלהם איטי.
הם לומדים לזהות מיני אלמוגים שונים ולומדים על הצרכים המיוחדים של האלמוגים בשביל לחיות ולגדול.

מאלמוג בודד שכל ילד מאושש, אנחנו משליכים על המצב הקשה של השונית באילת, על הגורמים שמפריעים לשונית וכיצד בכוחות משותפים ניתן לשפר ולהציל את השונית באילת.

פרויקט זה נמשך כבר השנה ה- 13 , והיום אנחנו עובדים עם שמונה בתי-ספר באילת, והשאיפה שלנו בפרויקט זה להגיע לכלל בתי הספר באילת.
בפרויקט זה משתתפים ילדים בכיתות ה'-ו'.
דרך הילדים שיטפלו בשיקום האלמוגים המודעות לנעשה בים תעלה ואולי עוד כמה שנים נצליח לשקם את שונית האלמוגים באילת למצב שבו הייתה לפני כמה שנים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אני מאשר/ת קבלת תוכן פרסומי מפארק המצפה התת ימי