אייקון שעוןפתוח כל יום 9:00-16:00
מאמרים

הם חושבים שמדוזות הן מעדן, נחשבים כ״מכסחות הדשא של הים״, הם יכולים לעצור את נשימתם ל- 5 שעות (!) מתחת למים, בעלי חוש כיוון מצוין וטמפרטורה חמה יכולה להכתיב את המין של הצאצאים שלהם. גבירותיי ורבותיי, קבלו את צבי הים!

כתיבה ועריכה: יעל לרנר
יעוץ מדעי: אביב לוי

ה-16 ביוני הוא יום צבי הים העולמי ולמרות שכולנו מניחים שאנחנו מכירים את צבי הים ויודעים לדקלם שהצאצאים שלהם (אבקועים) ממהרים למים אחרי שהם בוקעים מהביצים, ושהם לעתים קרובות הופכים לקורבנות של פסולת הפלסטיק שבני האדם משליכים לים, יש הרבה עובדות מדהימות שכדאי לדעת על היצורים המרתקים הללו באשר לגילם, האנטומיה הייחודית שלהם והיכולות הגופניות יוצאות הדופן שלהם, שבהחלט מצדיקות לציין אותם ביום משלהם.

1. הם חושבים שמדוזות טעימות!
צבים אוכלים מדוזות בעיקר בגיל צעיר. המדוזה היא מזון זמין שקל לתפוס ושקית הניילון ששוחה בזרם דומה למדוזה. הצבים אוכלים את הניילונים ונחנקים או הפלסטיק גורם להם לסתימה במערכת העיכול.

2. הם נחשבים ל״מכסחות הדשא״ של הים!
לצבי ים ירוקים יש יותר תזונה צמחית והם אוהבים לאכול עשב ים, וכך עוזרים בשמירה על עשב ים באורך קצר, וכך הם מונעים ממנו להתנשא מעלה ולפגוע ביצורים ימיים אחרים.

3. הם אינם יכולים לסגת לתוך השריון שלהם כמו צבים אחרים.
מכיוון שהם לא צריכים להגן על עצמם מפני טורפים בתוך הים במשך רוב חייהם, צבי ים אינם יכולים לסגת ולהכניס את ראשם וגופם לתוך השריון שלהם. אך שימו לב, המבנה האנטומי המיוחד שלהם הופך אותם לזריזים יותר כשהם מתחת לים, אך פגיעים מאוד כשהם יוצאים מהים בזמן קינון ובקיעה.

4. הטמפרטורה מכתיבה את המין של הצאצאים שלהם- קן חם יותר- נקבה, קר- זכר!
בניגוד ליונקים, אצל צבי ים כמו אצל שאר הזוחלים, מין הילוד לא נקבע על ידי הורשה גנטית, אלא על ידי חום הקרקע שהביצה מתפתחת בו. קנים חמים יותר מובילים ליותר נקבות וקנים קרירים מביאים ליותר זכרים – וזו הסיבה ששינויי אקלים עלולים להשפיע באופן דרסטי על אוכלוסיותיהם על ידי יצירת יותר מדי נקבות ופחות מדי זכרים, מה שישפיע על הרבייה שלהם.

5. הם קיימים הרבה מאוד זמן.
על פי ההערכות, צבי הים קיימים על פני כדור הארץ כבר כ -110 מיליון שנים, מה שאומר שפעם הם ודינוזאורים אחרים, (כמו הטי רקס, למשל), חלקו את אותו כוכב לכת!

6. הם יכולים לעצור את נשימתם במשך חמש שעות מתחת למים!
כדי להשיג הישג אדיר זה צבי הים מאטים את קצב הלב שלהם עד לתשע דקות הפסקה בין פעימת לב אחת לשנייה על מנת לחסוך בחמצן.

7. הם חיים עד גיל 100, ויש זנים שיכולים לחיות אפילו עד לגיל של 250 שנה!
וזו גם בערך כמות הביצים שהם מטילים בכל פעם שהם מקננים

8. הכלב הוא אינו חברו הטוב ביותר של צב ים.
למרות שהם בעלי חיים ימיים, חלק מהטורפים הטבעיים שלהם כוללים כלבים שחופרים בחול בו מוטמנות הביצים שלהם, וזוללים את הביצים.

9. יש להם חוש כיוון מצוין.
צבי ים יכולים לזהות את השדה המגנטי של כדור הארץ והם משתמשים בו כמצפן.

10. מספר הציפורניים יכול לגלות לנו מה התזונה המועדפת על הצב.
לצבים הירוקים, הצמחוניים יש ציפורן אחת כי את האצות שהם אוכלים יותר קל לקרוע, לעומת זאת, הצבים הקרניים הם אוכלי בשר והם אוכלים סרטנים וספוגים, להם יש שתי ציפורנים כי כדי לקרוע ספוג או מלפפון ים צריך להפעיל יותר כוח.

ואילו צבי ים תוכלו לראות בפארק המצפה התת ימי?

תוכלו לראות בבריכת הצבים בפארק- צבי ים ירוקים, שיכולים להגיע לגיל 250 שנה ומשקל 300 קילו, וצבי ים קרניים, שהם קטנים יותר ויכולים להגיע עד גיל 90 ולמשקל של עד 100 קילו.

בשנים האחרונות אנו עדים לירידה דרסטית במספר הצבים במפרץ אילת בפרט ובעולם בכלל. הצבים נלכדים ברשתות דייגים, אינם יכולים לעלות לנשום וטובעים. סיבה נוספת ועיקרית להכחדתם היא שקיות הניילון שהם אוכלים בטעות.

פארק המצפה התת ימי בשיתוף רשות שמורות הטבע יזם פרויקט גידול ושיחרר של צבי ים קרניים למפרץ אילת. פארק המצפה התת ימי באילת הוא המקום הראשון בעולם בו הצליחו להרבות מין זה בתנאי שבי. ההצלחה נובעת מלמידת התנאים הסביבתיים ויישומם בכל שלבי הרבייה של צבים אלו.

כדי שנוכל להמשיך להגיע לים סוף ולביקור בפארק המצפה התת ימי ולהמשיך ליהנות מכל שוניות האלמוגים, הדגים, צבי הים והעולם המופלא במפרץ אילת, קבלו כמה כללים להתנהגות נכונה בים:

1. פלסטיק, לא בחופים שלנו! הימנעו מלהשתמש בכלים חד פעמים בחופי הים, זה מזיק לשוניות, לדגים, לצבי הים ולאיכות הסביבה, ואצלנו באילת גם מקבלים קנס כספי!

2. אתם שוחים ומשנרקלים בשמורת טבע, ובשמורות יש הגבלות שונות שמטרתן להגן על בית הגידול העדין של האלמוגים. כדי להבטיח מגע מינימלי בין האלמוגים לשחיינים הוצבו גשרים ומעברים מיוחדים המסומנים במצופים צהובים. אל תעברו אותם בבקשה!

3. שחו ותהנו מהמראות המופלאים לאורך השונית, מומלץ לשמור על מרחק של מטר משוניות האלמוגים וכמובן שאסור בשום אופן לגעת באלמוגים ובטח לא לנסות להוציא אותם מחוץ למים!

צוללן מחזיק צב ים על חול
דלג לתוכןפתח תפריט נגישותHandicapped logo whiteHandicapped logo black

נגישות

הצהרת נגישות