מאמרים

צלול - עמותה עם אהבה אין סופית לים

אהבת הים, האלמוגים והחיים שסביבם, הובילו את הבעלים של המצפה התת ימי להקים את עמותת צלול בשנת 1999, כדי להציל את ריף האלמוגים הנדיר, שנהרס מזיהום כלובי הדגים החקלאיים במפרץ אילת. 

שומרים על הים האדום

לאחר מאבק ממושך הוצאו כלובי הדגים מהים האדום, ומאז ניכר שיפור במצב ריף האלמוגים, ו"צלול" ממשיכה לעמוד על המשמר, כדי להבטיח שלא יחזור זיהום חקלאות למפרץ אילת. 

עמותת צלול כיום נחשבת לאחד מארגוני הסביבה החשובים בישראל, אשר מוביל מאבקים נגד המזהמים הגדולים ביותר, בראשם חברות הגז והנפט ותעשיה מזהמת ברחבי הארץ, לצד שיתופי פעולה פורצי דרך עם רשויות מקומיות ועם חברות וארגונים, לקידום פתרונות ומניעת זיהום במקור. כל עבודת "צלול" ממוקדת בנקודת המוצא שהיא הגנת הים, החופים והנחלים של ישראל מזיהום ובהגנה על בריאות האדם והטבע.

עמותת צלול מנקים חופים

בין ההישגים הרבים של "צלול" לאורך השנים:

 • ● הכרה בחיילי חיל הים שחלו בסרטן לאחר צלילה בנחל קישון כנפגעי הזיהום בנחל וניקוי הזיהום מהקישון

 • ● סגירת מיכל האמוניה המסוכן בחיפה

 • ● עצירת הזרמת 5 מיליון טון בוצת ביוב מזוהמת מהשפד"ן (מתקן טיהור השפכים של גוש דן) לים בכל שנה

 • ● הפסקת זיהום ביוב ותעשיה בנחלים רבים

 • ● המהפך הציבורי ביחס לפלסטיק חד פעמי שנוצר בעקבות פעילות של צלול שכללה בין השאר את העברת חוק השקיות, ייזום פרויקט "עיר ללא פלסטיק חד פעמי" בהרצליה, החלת חוק הפקדון על בקבוקי משקה גדולים והמון פעילות חינוך הסברה.

 • ● כיום "צלול" מובילה את המאבק להצלת ים-סוף וים-תיכון מזיהום נפט, בדרישה לבטל את הרחבת פעילות קצא"א (קו צינור אירופה-אסיה) ומניעת תוספת קידוחי גז ונפט מואצת ברחבי הים התיכון, הכוללת הקמת אסדות נוספות לאורך חופי ישראל, לצד דרישה למוכנות מקסימלית לחירום וטיפול בזיהומי נפט בים. 

 • ● ממשלת ישראל מנהלת תעשיה פטרוכימית הולכת ומתרחבת בים התיכון, בלי שיש מוכנות לטיפול חירום בשפך נפט או קונדנסט (הדלק שמופק עם הגז) – אין צוותי חירום, אין תחנות חירום בצפון ודרום כנדרש ואין ציוד ימי לטיפול באסון. למרות זאת, הקידוחים הימיים מנוהלים בלי פיקוח ואכיפה מספקים, בלי חוקים להגנת הים ובלי ביטוח מספק. 

 • ● "צלול" פועלת לשינוי מצב זה משנת 2012, ועם השנים צרפה לשורות המאבק עוד ועוד ארגונים וציבורים שנופל להם האסימון על הטירוף וחוסר אחריות שבהפקרת הים בידי תעשיית הנפט וגז.

 • ● במקביל, "צלול" פעילה מרכזית בדרישה מהממשלה לפעול לבלימת משבר האקלים ולהפסקת זיהום הסביבה והפקרת בריאות האדם והטבע מהתעשיה.

 • ● בנוסף, "צלול" חברה מובילה בקואליציית "אנשי הים התיכון" שפועלת ליצירת שמורות ימיות.

 • מפרץ אילת ושונית אלמוגים שבו הם אוצר טבע מקומי ועולמי. הים התיכון הוא המשאב החשוב ביותר של מדינת ישראל. מקור למים מותפלים, לתיירות חופים, הפתח הראשי של ישראל לעולם בסחר ימי, מקור לאנרגיה, לפנאי ולבריאות גוף ונפש. 

 • ● עמותת צלול שומרת על הים והנחלים מכל משמר, כדי שנוכל להנות ממתנות נדירות אלה של הטבע לעוד שנים רבות. לצערנו, האיומים על הסביבה הולכים וגדלים עם הזמן. 

 • הרחבה על מאבק קצא"א:
  "צלול" יזמה ומובילה יחד עם ארגונים נוספים, קואליציה של 25 ארגוני סביבה – הקואליציה הסביבתית הגדולה ביותר שקמה אי פעם בישראל – SAVE RED MED, שפועלת למניעת המיזם של  קצא"א להעברת נפט ממדינות המפרץ הפרסי לים התיכון, תוך סיכון עצום של מפרץ אילת ושונית האלמוגים. על-פי התוכנית מכליות נפט ענקיות יעגנו במפרץ אילת, יזרימו את הנפט לצינור קצא"א הרעוע והמסוכן עד לאשקלון. הנפט מהווה זיהום לאילת עקבה וחופי סיני, סיכון לאשקלון ולכל חופי ישראל בים התיכון. סיכון לכל תוואי הדרך, לאורך הערבה והר הנגב. הסיכון הבריאות לתושבי אילת ואשקלון הוא ודאי. אדי הדלקים שיאוחסנו בחוות מכלים שיוגדלו הם לא רק גורם מסרטן, אלא גם מטרה לטילי אויב, בין אם הם הם נורים מעזה או משטחי סיני. מאות מדענים מהארץ ומהעולם חתמו על מכתב משותף היוצא נגד המיזם. אסון הזפת שפקד את הים התיכון הוא פעמון אזעקה. אסון דומה בים סוף פירושו הרס שוניות האלמוגים והרס התיירות בכל המפרץ סביב.

  הצטרפו גם אתם וחתמו על העצומה www.saveredmed.org

דלג לתוכןפתח תפריט נגישותHandicapped logo whiteHandicapped logo black

נגישות

הצהרת נגישות