מאמרים
צב ים

צב ים

במפרץ אילת ידוע על מספר צבי ים: צב-ים ירוק, צב-ים קרני, צב-ים חום וצב-ים גלדי. לנו בפארק המצפה התת ימי יש צבי-ים ירוקים וצבי-ים קרניים.
הצבים שייכים למשפחת הזוחלים, נחשים, לטאות, תנינים ועוד. הם בעלי ריאות ולכן הם עולים על פני המים על מנת לנשום, בזמן מנוחה הם עולים עד שעתיים, כל 5 שעות לערך ובזמן פעילות כמו: חיפוש מזון או בת זוג הם עולים כל 10 דקות בממוצע.
כושר ראייתם מוגבל מאוד ביבשה, אולם יעיל למדי במים. שמיעתם ביבשה חלשה ובמים הם רגישים לתנודות. חוש הריח מפותח ובאמצעותו הם משיגים את מזונם הן מהחי והן מהצומח. כל אחת מהלסתות שלהן מכוסה בנרתיק בעל רכס קרני נוקשה וחד המאפשר להם לחתוך ביעילות את מזונם.
זנב הזכר ארוך יחסית ומשמש גם כאיבר המין. המשותף לכל סוגי הצבים הוא הגעת הנקבות לחוף להטלה.
תקופת הרבייה (חיזור והזדווגות) של הצבים נמשכת מחודש מרץ ועד לחודש מאי. לאחר ההזדווגות, מחפשת לה הנקבה מקום מוגן להטלת ביציה.
החול המועדף על נקבות הצבים להטלה הוא חול גס מאוד (זיפזיף) שגודל גרגיריו 1-2 מ"מ. טמפרטורת החול 28 מעלות בערך ובעומק של 30-35 ס"מ.
ההטלה נעשית מעבר לתחום השטף המרבי של הגלים כדי למנוע הצפה של הקן. לחות האוויר היחסי מסביב לביצים מתקרבת ל-100% וכך נמנעת התייבשותן.
הנקבות חופרות גומה בעומק של 80 ס"מ ובו הן מטילות מ-30-130 ביצים. הביצים הן לבנות ועגולות עם קליפה רכה. ההטלות מתבצעות החל מחודש מאי ועד לחודש ספטמבר.
צבות הים אינן דוגרות על ביציהן. ברגע שסיימו להטיל, הן מכסות את הבור בעזרת הגפיים האחוריות וחוזרות לים ובזה הן סיימו את תפקידן כאמהות.
במקומן, חום השמש מחמם את הביצים. משך ההדגרה עד לבקיעת הצבים הצעירים נמשך כ-50-70 יום וזה תלוי בטמפרטורה: בחום של 26 מעלות אורכת הדגירה כ-67 יום ובחום של 33 מעלות היא מתקצרת ל-55 יום בממוצע.
הטמפרטורה משפיעה גם על מין הצבים שיבקעו: בטמפרטורה של 26 מעלות בקן יבקעו צבים זכרים בלבד. ואילו בטמפרטורה של 30 מעלות ומעלה יבקעו נקבות בלבד. כל הצאצאים בוקעים באותו הזמן ויוצאים יחד אל פני השטח. בבקיעתם קיימת סכנת טריפה על ידי עופות או בעלי חיים יבשתיים ובנוסף להתייבשות בשל השמש ולכן, בקיעתם בשעות הלילה מקטינה את אחוזי טריפת הצעירים. הצעירים "מודרכים" לכיוון הים על ידי הבוהק החוזר מן האופק.
אחוז אחד מכלל הצבים הבוקעים יגיע לבגרות.
בשלב הצעיר לחייהם ניזונים בדרך כלל הצבים ממדוזות, סרטנים, אצות ים ועשבי ים.
באזור שלנו, לא מתבצעת לרוב הטלת ביצים עקב התנאים להם זקוקה נקבת הצב.

דלג לתוכןפתח תפריט נגישותHandicapped logo whiteHandicapped logo black

נגישות

הצהרת נגישות