מאמרים

פלנקטון: היצורים הרוחפים במים ללא יכולת התנגדות לזרמים או לגלים

זואופלנקטון: פלנקטון של בעלי חיים.
פיטופלנקטון: פלנקטון המורכב מצמחים רוחפים.

 

כניסה לים לשנירקול או לצלילה מכניסה אותנו לעולם אחר וקסום.
היצורים שאנחנו מכירים כמו דגים, דולפינים ושוניות האלמוגים מרגשים אותנו בכל פעם מחדש.
אבל לא פעם בכניסה מרגשת כזו לים מגלים שמימיו דחוסים בגופים זעירים צפים.
המים אפרוריים וגופים קטנים חולפים על פני המשקפת ונדבקים אליה וכאשר הם במקרה חודרים לתוך הבגד הים או חליפת הצלילה, מופיעות צריבות בגוף.

 

פלנקטון – עולמם של חד תאים ורב תאים שונים. המושג פלנקטון כולל את כל הרוחפים, מזעירים המצטופפים במאות בכל טיפת מים ועד לאלה שמידותיהם נמדדות בעשרות סנטימטרים.
הים מאוכלס גם בצמחים בעיקר בשכבת המים העליונה, המוארת באור השמש.
הפלנקטון הצמחי (פיטופלנקטון) המרחף בנפח המים, משמש מזון לפלנקטון החי (זואופלנקטון) –בעלי החיים.

 

יצור המזון על ידי צמחים קרוי יצור ראשוני, הוא היצור הראשוני בשרשרת המזון בים.
יצורים אלו מסוגלים לבצע תהליך פוטוסינתיזה (פעולה כימית המתקיימת בצמחים, שעיקרה הפיכת חומר אי-אורגני (מינרלים ומים) לחומר אורגני (פחמימות) בהשפעת האור ובאמצעות הצבען כלורופיל) תוך רחיפה בחלל המים העליונים, ומייצרות מזון.
רובם של יצורי הפלנקטון, גם הגדולים ביותר שקופים, תכונה המסייעת להסוואתם ולהעלימם מעיני הטורפים בחלל המים.
רובם של בעלי החיים בים עוברים את שלבי חייהם המוקדמים כפגיות ונכללים כחלק ממשפחת הפלנקטון.

 

והנה כמה דוגמאות:
האלמוגים הצמודים למקומם כל העת, תלויים בתפוצתם בפלנולה- שאינה אלה יצור פלנקטוני המרחף בחלל המים עד להיתקלו בפיסת קרקע המתאימה להתיישבות. בדרך דומה מתרבים היצורים האחרים כמו: חלזונות, צדפות, סרטנים, קווצי – עור.

 

רוב יצורי הפלנקטון סופגים את החמצן, המזון והמים דרך דופן גופם מה שמסביר את פשטות המבנה שלהם. אצל רובם לא נמצא מערכות נשימה מורכבות ולא רקמות הולכה מורכבות למזון, עיכול או הפרשה. איברי תנועה יש לרוב המינים, אלה שהם אינם מפותחים במידה שתאפשר להם להתנגד לתנועת הזרמים. למעשה, חייהם של יצורי פלנקטון רבים עוברים עליהם בצניחה מתמדת. בהעדר קרקע מתחתיהן, פגיות פלנקטוניות מסוגלות לעכב את התפתחותן למשך תקופה ארוכה עד להגיען למים רדודים.
התגלה כי הפלנקטון הצמחי (פיטופלנקטון) מכיל נציגים מכל קבוצות האצות, מהן כתאים בודדים ומהן כמקבצים או כשרשרות תאים מוארכות.
קיימת זיקה ברורה בין הפלנקטון שבקרבת השונית לבין השונית עצמה. אלמוגים ויצורים רבים שבשונית- צדפות, חבצלות-ים, ספוגים ומסננים אחרים ניזונים מהפלנקטון. הפלנקטון הצמחי הנמצא בתוך האלמוגים מפיק לאלמוגים את המזינים– חנקן וזרחן ואילו יצורי הפלנקטון נהנים מהריר ומחומרים אורגניים נמקים הנפרשים מהאלמוגים, המשמשים להם מזון.

דלג לתוכןפתח תפריט נגישותHandicapped logo whiteHandicapped logo black

נגישות

הצהרת נגישות