מאמרים
סוסוני ים

סוסוני ים

פרויקט רבייה והשבת סוסוני ים למפרץ אילת
סוסוני הים שבמפרץ אילת נמצאים בסכנת הכחדה.
סוסוני הים משתייכים למשפחת האבובנים אשר מתאפיינים בגוף קשיח ופה ארוך דמוי אבוב. שמם ניתן להם בגלל צורת ראשם המזכירה סוס, אך בזאת מסתיים הדמיון.
לעומת עוצמתו ומהירותו של הסוס, סוסון הים הינו יצור חלש והוא השחיין האיטי ביותר בים ורק בעזרת הסוואה מתמודד עם הסכנות המקיפות אותו. הסוואתו של סוסון הים היא כמעט מושלמת וגם חדי העין שבין הטורפים מתקשים לגלות אותו ולצוד אותו. סוסון הים חי בנבכי הצמחייה הימית העשירה המקיפה את שוניות האלמוגים (צמחייה זו הולכת ונעלמת ואיתה סוסוני הים), בעזרת זנבו הסוסון נאחז בצמחים והוא ניזון מפלנקטון.
הדבר המעניין ביותר אצל סוסוני הים הוא תהליך הרבייה. הזכר מצויד בכיס חיצוני בבטנו ולאחר חיזור ארוך מבצע הזכר משחה ראווה ומנפח את כיס בטנו, הנקבה מחדירה באמצעות צינור הטלה את ביציה אל הכיס ואז מתחיל תהליך ההפריה אצל הזכר. והוא בהריון!
מקץ שבועיים, משריץ הזכר 100-400 סוסוני ים צעירים. בימים הראשונים מבלים סוסוני הים הצעירים על פני המים, בעודם עדינים וחלושים. במהלך החודשיים הראשונים לחייהם, נסחפים עם זרמי הים, ללא יכולת לרדת לקרקעית ולהסתוות. בשלב זה של חייהם, מרביתם נטרפים.
אנו בפארק המצפה התת ימי מודעים לרגישותם בשלב הצעיר ומאחר וסוסוני הים בסכנת הכחדה במפרץ אילת, החלטנו להתחיל פרויקט רבייה לגידול סוסוני ים צעירים באקווריום נפרד וזאת עד לגיל בו יהיו גדולים וחזקים ויוכלו לרדת לצמחייה הימית. וכך אנו מגדילים את סיכוייהם לשרוד.
סוסוני הים ניזונים ממזון חי בלבד, מזונם הוא סוג של סרטנים קטנטנים הנקראים ארטמיה.
ארטמיה הוא מזון מעושר בחלבונים ושומנים. בעבודה עדינה ומורכבת צוות הצוללים מאכילים את סוסוני הים כחמש פעמים ביום בסרטנים אלה. כך, בדיאטת מזון מועשרת ותוך מיכלים מיוחדים, אנו מצליחים לגדל את הסוסונים לגיל בו הם יכולים לרדת לקרקעית ולחפש את מזונם.
בגיל הזה אנו מוסיפים לסוסונים צמחיה ימית בכדי שיוכלו להתאים את צבעם לצבע הצמחייה הימית, כך שביום שחרורם לים, יתאקלמו מיד בסביבה הימית הטבעית.
לשחרור הסוסונים יוצא צוות צוללים של פארק המצפה התת ימי כאשר בידיו צנצנות זכוכית ובכל צנצנת עשרות סוסוני ים ללב שמורת האלמוגים באילת ובעומק של כ- 20 מטר מאתר הצוות שטח צמחייה ימית עבותה ושם משחררים הצוללים את סוסוני הים לים החופשי.

דלג לתוכןפתח תפריט נגישותHandicapped logo whiteHandicapped logo black

נגישות

הצהרת נגישות