מאמרים

משפחת הנצרניים

המשפחה כוללת כ-12 סוגים ובהם 40 מינים. באילת ידועים חמישה סוגים: נצרנית, בר נצרן, פיקסון, פיחון ורב נצרן.

לנצרניים גוף פחוס וגבוה וצורתו כמעוין, עיניהם ממוקמות בחלקו העליון של הראש, דבר שמונע פגיעה בעין בזמן שהנצרן טורף קיפודי-ים. עורם קשה ומכוסה קשקשים גרמיים גדולים. הפה קטן יחסית והשפתיים עבות, אך שיניהם חזקות. גודלם כ- 30 ס"מ ועד 75 ס"מ.

הנצרניים מאופיינים בשני סנפירי גב. בסנפיר הגב הקדמי מצויים שלושה קוצים, שהראשון ביניהם מפותח מאוד. קוץ זה הנצרניים יכולים לנעול במצב זקוף, באמצעות הקוץ השני, המופנה קדימה ומשמש בכך מעין נצרה הנועלת את הקוץ הראשון במצב הזקוף. באמצעות קוץ זה, נאחזים הנצרניים בסדקים שבין האלמוגים שבתוכם הם מוצאים מסתור.

ניזון מרכיכות, סרטנים, אלמוגים, קיפודי-ים שונים שהוא מפצח בעזרת שיניו החזקות וכן גם אצות אותן הוא מגרד מהשונית. הוא מאתר וחושף את טורפיו על ידי נשיפת זרמי מים על המצע.
צורת אכילתו של קיפוד-הים (נזרית) בעלי הקוצים הארוכים והשחורים מעניינת ביותר, הדג נופח סילון מים חזק ההופך את קיפוד הים וחושף את צידו התחתון שהקוצים על פניו קצרים.

 

בתקופת הרבייה הזכר חופר גומה והנקבות מטילות את ביציהן בגומה. ההטלות נשמרות על ידי הזכר בין יום למספר ימים ואחר כך בוקעות הלרוות לים הפתוח. בזמן השמירה עלול הזכר להיות תוקפני כלפי מי שמתקרב לביצים.

פיקסון ים סופי
דג ממשפחת הנצרניים, דג הדור בצורתו ובצבעיו. גודלו כ-30 ס"מ, פעיל יום וחי כבודד בשונית האלמוגים הרדודה.
מאופיין בקווי העין הכחולים – שחורים לסירוגין, העין מעוטרת בצבע צהוב-כתום, ובשלוש שורות של קשקשים שחורים ובולטים בבסיס הזנב. שפתיים עבות וצהובות.
ניזון מרכיכות, אלמוגים וסרטנים.

דלג לתוכןפתח תפריט נגישותHandicapped logo whiteHandicapped logo black

נגישות

הצהרת נגישות