מאמרים
בעלי חיים ארסיים – הנשק של האיטיים

משפחת האבנוניים

הגוף מגושם, מלא בליטות וגבשושיות, כבד תנועה, הראש גדול, העיניים בולטות. הפה גדול ומותאם לשאיבת הטרף. משפחת האבנונים קרובה למשפחת העקרבנוניים ולזהרונים.
הם שוכני קרקע ארסיים שמבנה גופם והתנהגותם מקילים על הסוואתם. על פי רוב הם מחופרים בחלקם בקרקע באורבם לטרף, שעיקרו דגים. כשהדג עובר על ידם הם פוערים את פיהם פתאום ושואבים כמות מים עם הטרף יחד לתוכו פנימה. המים יוצאים בזרם דרך הזימים ומכסה הזימים אחורנית החוצה והטרף נשאר בפה.
כיון שבדרך תזונה זו אינם מרבים בתנועה, הם גם מסוגלים להישאר זמן רב בלי מזון.
במפרץ אילת מצויים שני סוגים: אבנונית עדינה שידועה גם בשם אבנונית מרתיעה, והסוג השני, אבנון מגושם.

 

אבנון מגושם
חי כבודד במים רדודים ועד 20 מטר עומק.
כמו כל משפחת האבנוניים, גם האבנון המגושם רחב גוף ומגושם וגופו דומה לאבן מגובששת, אורכו עשוי להגיע עד 45 ס"מ. בסנפיר הגב 13 קוצים שבבסיסם בלוטות ארס. צבעיו משתנים על פי מקום הימצאותו ומקנים לו הסוואה על הרקע הכללי של השונית. בצורתו הוא דומה לאבנים. הוא משיל את עורו מספר פעמים בשנה. לאבנון שלפוחית שחייה מנוונת ורוב הזמן הוא שוכב על גבי הקרקעית ללא תנועה.
מאחר שלעיתים קרובות מתפתחות אצות על פני גבשושיות העור, הוא מקבל גוון ירקרק.
מזונו העיקרי הוא דגים.

 

זהירות
האבנון נחשב לדג המסוכן ביותר בים סוף. הקוצים בסנפיר הגב חדים וארסיים, דקירתם מהווה סכנת חיים. במקרה של דקירה יש להחיש את הנפגע לבית החולים ללא דחוי.
רצוי מאוד להיכנס עם נעלים לים.

 

אבנונית מרתיעה, ידועה גם בשם אבנונית עדינה.
משפחת האבנוניים. מקורב לאבנון ודומה לו בהתנהגותו. חי כבודד בשונית הרדודה במשטחים חוליים. שחייתו מוגבלת והוא נע על גבי הקרקעית בקפיצות או בזחילה תוך שימוש בסנפירי החזה הרחבים דמויי מניפה.
בעל צבעי הסוואה מעולים, גופו עדין, גלילי ואורכו עד 30 ס"מ. הראש רחב ושטוח, עליו דבלולי עור, גבשושיות ואף קוצים. בבסיס הקוצים יש בלוטות ארס. עיניים כדוריות ובולטות. צבעו הכללי חום.
סנפירי החזה הרחבים דמויי מניפה. בשעת סכנה נפרסים סנפירי החזה ומתגלים הצבעים העזים (צהוב, כתום ושחור) כאות אזהרה לדגים אחרים. כך הוא מאותת לתוקפיו ומרתיע אותם.
ניזון מדגים אותם הוא צד מן המארב. כאשר דג מתקרב אליו, הוא פוער את פיו בחזקה ובמהירות, עקב פתיחת הפה נוצרת שאיבה, והדג נכנס לפיו.

 

זהירות
בבסיסי קוציו יש בלוטות ארס, והוא מסוכן כמעט כמו האבנון.

דלג לתוכןפתח תפריט נגישותHandicapped logo whiteHandicapped logo black

נגישות

הצהרת נגישות