מאמרים
מדוזות

מדוזות

קל לזהות את בנות מחלקת מדוזות הסכך. צורתם אופיינית כסוכך או כפעמון משוטח הפוך שעשרות מששנים קצרים מעטרים אותו בהיקפו. פיה של המדוזה בולט ותלוי כענבל בתחתיתו. הוא מפוצל לארבעה אונות פה המצוידות בתאי צריבה רבים. תאים אלה נועדו לשתק את הטרף, יצורי פלנקטון ודגים.

רובם של מדוזות הסוכך רוחפות במים כפלנקטון. אחד המינים הנפוצים במפרץ אילת היא מדוזת זהבית אוזנית- "אורלייה" שבעונת האביב מגיעים אלנו בנחילים עצומים ומעוררות פחד רב בקרב הרוחצים בים ולא בצדק.
מידת צריבתה מעטה ואין צפויה ממנה סכנה לאדם. גודל האורלייה מגיע ל-40 ס"מ ברוחב, הזרועות מגיעות לרוחב המדוזה. צבע המדוזה הוא סגול שקוף. ניזונה מפלנקטון שנלכד ע"י ריר שמופרש מגופה. הפריט הוא זוויגי (זכר או נקבה), ההפריה היא פנימית, תאי הזרע נכנסים דרך הפה לנקבה ומופרים בהפריה פנימית.
הביצים נהפכים לפלנולה-לרווה שיוצאים דרך הפה של הנקבה וניתן לראות את הפלנולה מתחת לגוף פעמון המדוזה השקוף.

אורך חיים של מדוזה הוא לא יותר משנה וחלק גדול מהם אפילו חי מס' חודשים מועט.
ישנה מדוזה מסוג נוסף ואנו מגדלים אותה כאן. והיא הקסיופיאה.
מדוזה זאת מגיעה לגודל של 12 ס"מ, הזרועות שלה נמצאות למעלה והיא חיה הפוך מהאורלייה.
הקסיופיאה חיה במים רדודים עד 10 מטר. נמצאת בעיקר ליד עשבי-מים. כאשר היא שוחה היא הופכת את הפעמון. אין לה פה במרכז כמו לאורלייה, אבל יש לה כמה פיות שנמצאים על שמונת זרועותיה.

עונת רווית המדוזות היא מאפריל עד אוגוסט. זה הזמן שהצריבה שלהם חזקה יותר. הם ארסיים יותר ממדוזת האורלייה. צבען של המדוזות הם מאצות סימביוטיות שנמצאות בתוך הרקמות.

דלג לתוכןפתח תפריט נגישותHandicapped logo whiteHandicapped logo black

נגישות

הצהרת נגישות